Jdi na obsah Jdi na menu

Jan Čížek, rodák z Nahošic, potápěč na rakousko - uherském křižníku SMS Panther

Olga Müllerová (Čížková) – vnučka Jana Čížka poskytla informace o svém dědečkovi.  

Za přispění OÚ Blížejov. 

 

ÚVOD:

Cesta mého dědečka Jana Čížka, rodáka z Nahošic, potápěče na rakousko - uherském křižníku SMS Panther kolem světa v letech  1905 – 1906

 

 

Dědeček se narodil v r.1885 v Nahošicích u Blížejova, (tehdy okres Horšovský Týn) a zemřel v r. 1924 v Bratislavě ve věku 39 let, zřejmě na nemoc z povolání (srdce, plíce). Vyučil se zedníkem, jak bylo tehdy v  kraji zvykem a byl pak na zkušené  v  Bavorsku. U odvodu se ho  ptali, zda chce jít k námořnictvu a stát se potápěčem, zřejmě zapůsobila jeho vysoká postava a silná tělesná konstrukce. Prodělal pak prezenční službu a výcvik potápěče v Pule, která tehdy byla největším válečným přístavem říše s velkými doky, loděnicemi a arsenálem. Plavbu kolem světa na SMS Panther absolvoval pak už  jako vyučený potápěč s poddůstojnickou hodností. V rodině se tradovalo, že loď vezla dar císaře Františka Josefa I. japonskému císaři, poté, co Japonsko vyhrálo japonsko - ruskou válku v r. 1904. Darem byl prý luxusní automobil firmy Laurin - Klement se zlatými klikami.

Tehdejší vybavení potápěčů, oblečení, atd. bylo dost primitivní. Měli gumové obleky, pod nimi tlusté vlněné svetry a kalhoty, na nohou boty s  olověnou podrážkou, na prsou pověšenou olověnou desku ve tvaru srdce ( asi 20 cm v průměru ) a na hlavě kulatou kovovou helmu s vyšroubovacím kulatým okénkem vpředu. Do helmy ústila hadice na přívod vzduchu a byl tam i nějaký, asi přetlakový ventil na vypouštění vydýchaného vzduchu. Kolem pasu měli připevněno signální lanko na spojení s obsluhou na pontonu, na kterém byla dvouramenná ruční pumpa a další zařízení, potřebné pro práci pod vodou. Pumpou se musel nepřetržitě vhánět vzduch potápěčům pod vodou. Takto vybaveni mohli sestoupit prý až do 48 m hloubky.

V rodině se zachovala část dědečkova lodního deníku z plavby kolem světa, která trvala dva roky. Jsou to zápisky z Číny, Japonska, Austrálie a Nového Zélandu. Zachoval se i dopis, který z cesty napsal  dědeček svému učiteli a který byl tehdy také otištěn v místních církevních novinách. Deník i dopis v r. 1989 z němčiny přeložil můj otec Otto Čížek.

 

SMS Panther

Dopis učiteli

Ukázka z lodního deníku

Ukázka originálu deníku

 

Náhledy fotografií ze složky Křižník SMS Panther - potápěč Jan Čížek