Jdi na obsah Jdi na menu
 


Státní škola pro lesní hajné

ikona-mapa--mini.jpg

article preview

Budova byla postavena v r. 1926 podle projektu arch. Hanuše Zápala z Plzně. Jde o cenný příklad kvalitního architektonického řešení specializované školní budovy. Stavba stála 850tis. Kč, z čehož stát investoval čtyři šestiny a okres i obec po jedné šestině ceny.
Plastickou výzdobu hlavního štítu (hlavy jelenů s parožím) provedl akad. sochař Otokar Walter z Plzně.
Škola prosperovala, absolventi nacházeli po jejím ukončení dobré uplatnění. Přišly však osudné roky 1938 – 39 a okupace Československé republiky. V březnu 1942 byla část budovy předána německým okupačním úřadům pro vojenské účely. Po válce byl provoz obnoven, ale již od r. 1952 se na lesnická studia jezdilo do Písku, kam se domažlická škola přestěhovala i s některými profesory. 
Jde o jeden z nejvýznamnějších příkladů meziválečné architektury v Domažlicích. Významné je i zachování arboreta, které kolem školy bylo založeno již od počátku. Budova je situována ve vilové čtvrti na Týnském předměstí a stále slouží školským účelům. Je památkově chráněna od r. 2016.
Park kolem bývalé státní školy pro Lesní hajné byl založen v roce 1925 bývalým ředitelem této školy Josefem Černým s citem pro jednotlivé dřeviny i pro celkový estetický vzhled. Je zde mnoho exotických stromů a keřů, z nichž velká část pochází z Chudenické botanické zahrady.


© Eva Bednářová

 

Náhledy fotografií ze složky Státní škola pro lesní hajné

 
 


Poslední fotografiesledujte nás