Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vrchlický Jaroslav

*17.2.1853 - † 9.9.1912
spisovatel, básník

 

article preview

Poprvé pobýval Jaroslav Vrchlický v Domažlicích jako mladý chlapec ještě pod vlastním jménem Emil Frída v letech 1869 – 1872 se svými rodiči, kteří si pronajali kupecký krám v domě č. 46 na náměstí. Podruhé byl v Domažlicích na krátkém pobytu v roce 1908 a potřetí žil v Domažlicích díky pozvání svého přítele Jindřicha Jindřicha od září 1911 do své smrti. Domažličtí byli již velmi zdravotně indisponovanému Vrchlickému v posledních měsících jeho života velkou oporou.

dum--v-nemz-j.v.-zil-a-zemrel.jpg

Dům na domažlickém náměstí, kde Jaroslav Vrchlický žil a zemřel

Pokoj k bydlení mu na domažlickém náměstí v domě č.p. 125 poskytl profesor zdejšího gymnázia Václav Fikejz. Ošetřujícími lékaři byli na doporučení Vrchlického přítele Josefa Thomayera MUDr. J. Pelnář a MUDr. V. Krahulík. „Pečlivě se o něj starala ošetřovatelka paní Dvořáková.

vrchlicky--se-svou-osetrovatelkou-na-namesti.jpg

Jaroslav Vrchlický se svou ošetřovatelkou na náměstí

9. září 1912 zemřel. Vrchlického rakev byla vystavena na radnici, od níž pak obyvatelé města odešli v mohutném průvodu k nádraží. Tam se konalo důstojné rozloučení, jehož atmosféru podtrhl zpěvem pěvecký sbor Čerchovan za dirigování J. Flegla. Odtud se rakev vlakem vydala do Prahy. Samotný pohřeb se konal za obrovského zájmu veřejnosti 14. září 1912.
 

rozlouceni-s-vrchlickym-na-domazlickem-nadrazi.jpg

Rozloučení s J.V. na domažlickém nádraží

Spisovatel vykouřil padesát cigaret denně a jeho žák Albert Pražák o něm napsal: "Věřil v tvořivou zesilovací účinnost tabáku, alkoholu a vášně." Zakouřil si i na smrtelné posteli, jak se dozvídáme z deníku Národní politika: "Již v úmrtní den to bylo. Paní Dvořáková sklání se nad ložem, nepřeje-li si nemocný ještě něčeho. A přál si. Prý ještě jednou - starý cigaretář - by si chtěl smotek zapálit. Přinesla mu cigaretu, třesoucími se prsty ji nesl k lačným rtům, zapálila mu ji - a jak, ach, si pochutnával!"

© Eva Bednářová
 
Zdroj:
  • Domažlický deník, 8.9.2012
  • Týden, 9.9.2012
 

Náhledy fotografií ze složky Vrchlický Jaroslav

 


Poslední fotografiesledujte nás


Statistiky

Online: 16
Celkem: 525751
Měsíc: 14465
Den: 325