Jdi na obsah Jdi na menu
 


Chodsko

Jan Vrba, 1. vydání v r. 1927
 

 

 

 

article preview

Průvodce krajem a dějinami Chodska.

Ukázky:

  • Chrastavice jsou dík své krásné poloze poměrně nejzámožnější vesnicí na Chodsku, neboť je tu nejlepší půda. Proto se také mohou pochlubit nejvýnosnějším statkem v kraji, který má dvorové označení "u Halířků".
  • Osada babylonská sama je uprostřed příjemné protáhlé kotliny, obklíčené se všech stran domažlickými lesy, které jsou volně přístupné všem návštěvníkům i letním hostům, a to vlastně způsobilo, že se sem začali uchylovati ti, kteří hodlali ztráviti čas své letní dovolené v klidu a uprostřed volné přírody. Letní sídlo se zde tedy vlastně vytvořilo samo bez jakéhokoli vnějšího vlivu. Teprve v posledních třech letech byly učiněny první kroky, jimiž tu má býti letním hostům usnadněn pobyt. U zastávky železniční byl postaven menší hotel - a bývalý zájezdní hostinec babylonský byl přestavbou upraven na pensionát opatřený nejnutnějším. Obojí však ještě daleko nepostačuje, ačkoli Babylonu značně ulehčuje rovněž nedávno zřízený pensionát Daliborka na Peci - a přirozeně i nedaleké letní sídlo Česká Kubice.
  • Chodský hrad v Domažlicích není dochován v původní podobě. Býval kdysi mnohem větší, a ani jeho věž není původní, jak se často omylem tvrdí. Vyvrcholení věže, jaké je dneska, bylo upraveno teprve po roce 1676, kdy Domažličtí vyměnili s Lamingenem dva rybníky za tento hrad, který byl ve stavu značně zchátralém, a opravili jej asi tak, jak jej vidíme dnes. Původní věž měla na svém vrcholu volný ochoz a prejzovou stříšku pouze nad vnitřní zděnou stavbou, jak ji uvnitř ochozu dosud spatřujeme. Byla tedy věž Chodského hradu mnohem nižší.

vrba---chodsko.jpg

 
 


Poslední fotografiesledujte nás