Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nový průvodce Chodskem

Josef Žuvníček, cca 20. léta 20. stol.

article preview

Ukázky:

 • Pohled k městu Domažlicím je zarámován vpředu stromovím Škarmanu a v slunci má půvab barvitého obrazu, kde mezi hřebeny střech a štíty domů harmonicky zapadají zelené koruny stromů nevelikých, ale četných zahrádek uvnitř města i na předměstích.
  Na západě ukončuje obzor táhlý hřbet Čerchova s rozhlednou, pásmo Klenečské a Haltravské až k zahrocenému Hirštejnu a tabulovité Lysé hoře.
  Je-li jasno, rozšiřuje se obzor ze Škarmanu za Nevolickým vrchem na jih až k vlastní Šumavě, k Javoru s Ostrým, jehož dva hrotité sdružené vrcholy nazývá lid "Prsa Matky Boží".
  Obzor v chrastavickou stranu je lemován jednak hřbetem Oulikovským, jednak k jihu vrchovinou Kdyňskou, kde v slunci snadno najdeme několik světlých skvrn domků v Podzámčí na úbočí Rýzmberka.
  S večerem modravé vzdálené obzory a ztichlé město pod vámi mluví intimněji. Zapomínáte na život dneška, abyste naslouchali dějinám věků.
  A takhle na jaře, kdy ještě leží na "Království" - jak vysoké Šumavě lid říká - sníh, rudnou někdy při západu slunce vrcholy hor červánky, že máte dojem scenérie alpské.

novy-pruvodce-chodskem.jpg

 

 
 


Poslední fotografiesledujte nás


Statistiky

Online: 21
Celkem: 525710
Měsíc: 14445
Den: 300